KĄ VEIKTI?

Lietuvos kraštovaizdžiai: kalnų ir kalvų kultūriniai renginiai

2020 07 14

Septynerius metus į įvairius renginius ir veiklas visoje Lietuvoje kvietęs bendras muziejų projektas „Lietuvos muziejų kelias“ 2019 m. pradėjo antrąjį plėtros etapą – trimetę nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo programą „Tėvynės ieškojimas“. Naująją „Lietuvos muziejų kelio“ programą įkvėpė Nobelio premijos laureatas ir Lietuvos garbės pilietis Česlovas Milošas (Czesławas Miłoszas) – vienas didžiųjų XX a. rašytojų, ypač giliai ir tauriai išreiškęs Tėvynės ieškojimą, savo kūryba pasauliui apibūdinęs Lietuvos kraštovaizdžius ir jo niekad nepalikusias gimtojo krašto dvasias.

Naujoji programa „Tėvynės ieškojimas“ skiriama Lietuvos Respublikos atkūrimo 30-mečiui 2020 m. pažymėti.

„Lietuvos muziejų kelio“ 2019 m. renginių programa kvietė ieškoti Tėvynės pasitelkus temos „Vandenų kultūrinė atmintis“ vaizdinius ir juos aktualizuojančias veiklas. 2020 m. siekiama pasižvalgyti nuo kalnų, kalvų, priekalnių, piliakalnių ir bokštų į erdves, jų kultūrinę atmintį dailėje, muzikoje, folklore, fotografijose, kitose meno ir istorijos formose. Šiais metais lankytojai kviečiami nuo Birutės kalno Palangoje žvelgti su Maironiu, nuo Raigardo atveriamo slėnio ir jo bokštų – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio akimis, Vinco Mykolaičio-Putino žvilgsniu – nuo Aušrakalnio iš jo romano „Altorių šešėlyje“, nuo „Laimės žiburio“ kalvos – Jono Biliūno akimis. Antanas Baranauskas yra apdainavęs aukštąją Lietuvą: „Kalnai ant kalnų, ė ant tų kalnų kalnai ir maži kalneliai“ (Dainu dainelę. 1857 m.). Šių aukštųjų kultūros topografijos erdvių aktualizavimui bei kultūriniam perskaitymui ir skiriamas 2020 m.„Lietuvos muziejų kelias“.

Tradiciškai devintus metus vyksiantis LMK projektas turėjo prasidėti gegužės 18-ąją – Tarptautinę muziejų dieną, tačiau karantinas dėl korononaviruso Covid 19 pandemijos pakoregavo tiek LMK renginių programos turinį, tiek jos įgyvendinimo grafiką. Šiais metais LMK startuoja Valstybės dienos išvakarėse ir tik nacionaliniu projekto ciklu– 30 kultūrinių susitikimų ant garsiausių Lietuvos istorinių kalnų ir kalvų, turinčių ypatingą kultūrinę atmintį ir meninį įprasminimą. Siekiant lankytojų saugumo, renginiai organizuojami išimtinai atvirose erdvėse ir, esant galimybei, koncentruojami į savaitgalius (penktadienį, šeštadienį, sekmadienį).

Programa sudaryta pagal kultūros kelio logiką atitinkantį 30 objektų maršrutą. Per 40 kultūros ir gamtos paveldą puoselėjančių Lietuvos institucijų aktualizuos etninius pasakojimus, profesionaliojoje meno kūryboje esančius literatūros, dailės, muzikos, folkloro vaizdinius, atskleis įvairias istorijos detales ir simboliškai kvies susitikti ant trisdešimties žymiausių Lietuvos kalvų, kalnų ir piliakalnių. Valstybės dienos išvakarėse kelionę pradėjęs Lietuvos širdyje Vilniuje ant Gedimino pilies kalno, ją tęs kitose istorinėse Lietuvos sostinėse – Kernavėje, Trakuose ir Kaune. Toliau, išlaikant susiformavusias tradicijas, „Lietuvos muziejų kelias“ nusities per visus etnografinius regionus: apkeliavęs Dzūkiją, jis suks į Sūduvą, Mažąją Lietuvą, Žemaitiją ir Pasaulinės turizmo dienos išvakarėse, rugsėjo 25-ąją, baigsis Aukštaitijoje muziejų bendruomenės sueiga prie Liudiškių kalvos ir Jono Biliūno „Laimės žiburio“.

Visų Lietuvos muziejų vardu kviečiu leistis į Tėvynės ieškojimus, plačiąja prasme pažįstant šalies kraštovaizdžius ir atrandant turtingus kultūrinius reginius.

Raimundas Balza, Lietuvos muziejų asociacijos vadovas, valdybos pirmininkas

Straipsnis iš https://www.muziejukelias.lt/


Rezervacija